sreda, 26. december 2007
Podrobnosti pritegnejo
torek, 25. december 2007
Gremo v podpalubo
Paluba je sicer opcija vendar ga prav ta naredi za nekaj posebnega. Lahko bi ga neredili brez tega, kar odprto vse to konic, kot je to običajno sicer.
Izdelati je bilo potrebno dva prekata, v katera sežemo skozi okroglo odprtino.
Letvice so ogrodje za palubo, katera se namesti čisto na koncu. Oblika je rahlo izbočena pri prekatu, v konici pa je ravna.
Prekat je oblikovan na podlagi kroja iz kartona. Po približnih dimenzijah sem narisal obliko na karton, ga umeril na samem mestu in prerisal na leseno ploščo. Velikost je seveda odvisna od tega, kje se prekat nahaja. Po načrtu je priporočljiva razdalja okoli 75 cm od konice kanuja. Postopek se mora običajno ponoviti, saj kanu ni ravno identičen na obeh straneh.
Ok, kanu ima palubo, ki sicer ni dovolj velika, da bi prespali, lahko pa tja odložilo veliko drobnarij.
Oblika, ki plava
Na notranji strani so plošče na spojih prekrite z trakom iz steklenih vlaken. Traku se v Sloveniji ne dobi kolikor vem (in spraševal sem veliko), dobil pa sem blago iz istega materiala, katerega sem narezal na trakove. Kar zoprna stvar, ker se robovi traku sufajo. Zelo težko je bilo takšen trak nanašati. Ko je bilo končano, sem našel pravi trak v Zagrebu. Ta trak ima zarobljen rob in je zato je delati z njim zelo lahko.
Takole izgleda takšen, pravi trak za takšno delo:
Na zunanji strani je šlo zato veliko lažje. Pred nanosom traku, pa sem moral zakitati "v" odprtino med ploščami. Ker ne nameravam pobarvati lesa, sem hotel, da bi bil kit enake barve kot les. Kit naj bi se naredil iz epoksi smole in dodatkom belega prahu (utrjevalca, silice ali kakorkoli mu že rečejo). Problem je bil, da je ta mešanica ostala bela! V glavnem, imel sem kup problemov glede barve in nihče od dobaviteljem mi ni znal primerno pomagati. Na koncu sem dodal malo rjave barve in to je to.
Izgleda kt čokolešnik, kajne? Kit sem zbrusil do površine lesa in nato nanesel trak. S tem so spoji ojačani in vodotesni.
Tako je trup kanuja narejen. Sledi še veliko dodatkov, ki bojo kanu ojačali in dali lepši izgled.
sobota, 8. december 2007
Brez prijateljev ne gre
Tisti s čednim predpasnikom na eni od prejšnjih slik je bil moj oče. Tudi on je presenečen kako delo pravzaprav ni zelo zahtevno. Že zbira točke, da se bo lahko peljal s kanujem:)
Takole izgleda pošivana stranica. Sedaj je že bolj podobno kanuje, kajne?
Stvar pa še ni za v vodo. Sploh pa še manjka veliko podrobnosti, ki spremenijo tole "banjo" v lepši izdelek.
četrtek, 6. december 2007
Začetek gradnje
Naj povem nekaj glede slik. Ker gradim v garaži ob umetni svetlobi in ker se mi ob gradnji ne da ukvarjati še z osvetljavo, so nekatere slike bolj slabe kakovosti. Naj velja, da so slike gradnje bolj za pomoč pri gradnji, kot pa kakšna kompozicija. To bomo naredili na koncu:)
Za vodoodpornost poskrbi epoksi premaz katerega nanesemo na obe stranici plošč in sicer vsaj dvakrat. Epoksi je dvokomponentna smola, ki je sestavljena iz dela A in B katera mešamo,v mojem primeriu 2:1. Mešanico je potrebno porabiti v 45ih minutah, potem pa se začne strjevati. Za dobro sušenje pa potrebuje topel prostor, ne manj kot 15 stopinj, najbolje nad 20. Drugi dan je površina sijoča, impregnirana in trdna kot trda plastika.
Takšne panele se še narahlo prebrusijo, le toliko, da zgubijo lesk in potem so pripravljene za sestavljanje. Meni je bilo kar žal jih tako brusiti, ker je epoksi smola zelo lepo izvabila rdečkastjo rjavo barvo iz lesa. Takrat se pokaže, kakšna bo končna barva kanuja, če seveda pustimo naravno barvo.
Panele so nared za šivanje. Res pravim šivanje, ker jih bomo z bakreno žico zašili skupaj v obliko kanuja. Če ne verjamete, da je to mogoče, potem berite dalje.
petek, 30. november 2007
To res delam prvič
Kako sem sploh začel?
Pri brskanju po internetu sem naletel na lesen kanu, ki je izgledal fantastično. V navodilih je pisalo, da se gradi po tehniki "sešij in zlepi" kar je najmanj zahtevna tehnika. To pomeni, da plovilo nima ogrodja ali reber na katera montiramo stranice. Kasnejše slike bodo prikazale to tehniko.
In kako naj bi izgledal končni izdelek?
Takole:
Dobro, kajne?
Oblikoval ga je Avstralec in več o kanuju in drugih izdelkih najdete na naslovu: http://www.storerboatplans.com/Eureka/Eurekacanoes.html
Načrt pa sem kupil preko spleta, preko njihovega zastopnika v UK.
Končen izgel je sicer lahko tudi malo drugačen. Zunaj je lahko prebarvan, sedeži so lahko drugačni, palube so opcija itn. Meni je najbolj všeč naravna barva lesa. Različne odtenke se da dobiti z uporabo različnih vrst lesa.
Naslednijč začnemo z izdelavo. Prvi koraki k rojstvu kanuja.
p.s. Mimogrede, idejo za naslov bloga sem dobil po oddajah na Discovery programu, kjer je Mark Evans, prav tako laik (po izpobrazbi živinozdarvnik!) izdeloval ultralahko letalo, potem helikopter...
Zakaj pa ne bi najprej izdelal kaj manjšega?
Tako se je rodila ideja o gradnji lesenega kanuja.
Na spletu sem med brskanjem našel precej enostaven, vendar lep kanu, ki je poplnoma iz lesa za povrh pa so obljubljali, da ga lahko izdela vsak brez kakršnihkoli ladjedeljskih izkušenj. Sicer imam nekaj majhnih izkušenj z obdelovanjem lesa okoli hiše, gradnja plovila pa bi bila zanimiva izkušnja.
Če te zanima, kako je potekala in še potega izgradnja, potem te vabim, da spremljaš ta blog. Še več, če bi rad sam izdelal/a svoj kanu potem se bo tu našlo tudi kaj v pomoč.